بلاکچین در بیمه، راه مبارزه با تقلب

 

امروز استفاده از بلاکچین در بیمه از اهمیت بالایی برخوردار است. در سرتاسر جهان شرکت های بیمه هر سال بیش از ۸۰ میلیارد دلار سرمایه را به دلیل تقلب و کلاهبرداری از دست می دهند. البته این وسط فقط ضرر مالی متوجه شرکت های بیمه نیست چرا که بار اصلی این ضرر های مالی و تقلب ها را خانواده های تحت پوشش بیمه در سرتاسر دنیا متحمل می شوند. در کشوری مانند بیمه با داشتن 40 میلیارد دلار ضرر مالی از تقلب های خسارت نامه ای هر خانواده در هر قرارداد بیمه ای با 400 تا 700 دلار افزایش حق بیمه رو به رو می شود چرا که شرکت بیمه حتما ضرر مالی اش را از حساب مشتریان جبران می کند!

یکی از بزرگترین چالش هایی که شرکت های بیمه در مبارزه با تقلب با آن مواجه هستند این است که نمایندگی ها و شرکت های بیمه عمدتا به فرایندهای فیزیکی متکی هستند که در مراحل مختلفی صورت می گیرد. همین مراحل دستی و کاغذی رسیدگی به مطالبات این فرصت را به وجود می آورد تا فرد متقلب بتواند برای یک خسارت واحد به شرکتهای بیمه مختلف خسارت های بیمه ای متفاوت از هم ارسال کند یا دست کارگزارها را برای فروش بیمه نامه های ثبت نشده یا دستکاری حق بیمه ها باز بگذارد. در این میان فناوری بلاکچین در بیمه با اشتراک امن و غیر قابل دستکاری اطلاعات می تواند راه هر گونه تقلب را ببندد.

فناوری بلاکچین در بیمه امکان هماهنگی بیشتر بین شرکت‌های بیمه را برای مبارزه با تقلب‌های احتمالی فراهم می‌سازد. شرکت‌های بیمه‌ می‌توانند اطلاعات و رکوردهای ثبت فروش بیمه‌نامه‌ها و تراکنش های خود را بر روی دفتر کل توزیع شده قرار دهند و به صورت محدود به اسامی بیمه‌گزاران هم دسترسی پیدا کنند. به محض اینکه یکی از بیمه‌گزارها  ادعایی مطرح کرد، با بررسی سوابق بیمه‌ای او که بر روی بلاک چین قرار دارد، به راحتی می‌توان هر مورد مشکوک را به سرعت شناسایی کرد.

اهمیت این مساله آن قدر زیاد است که امروز شرکت های بیمه بیشترین میزان سرمایه گذاری خود را به جلوگیری از تقلب معطوف کرده اند تا تولید یک محصول بیمه ای و افزایش فروش بیمه نامه ها. البته باید قبول داشت که ثبت رکوردهای مشتریان در قالب بلاکچینی به سطح بالایی از همکاری ها در داخل اکوسیستم بیمه نیاز دارد که به سبب بازار رقابت زده امروز و مقاومت همیشگی اهالی بیمه در استفاده از فناوری کار سخت تر از همیشه خواهد بود.

 

چطور بلاکچین در بیمه با تقلب مبارزه می‌کند؟

بلاکچین در بیمه و شناسیی تقلب رویکردهای مختلفی داد که روی هم رفته می توان استفاده از آن را در تشخیص تقلب را در این گروه ها خلاصه کرد:

۱- از بین رفتن امکان بررسی  یک ادعای خسارت در دو شرکت بیمه مختلف

۲- امکان ثبت گواهی نامه های دیجیتال و اطلاعات فردی و تبدیل آنها به مدارک دیجیتال غیر قابل دستکاری و تغییر.

۳- پیشگیری از  فروش بیمه‌نامه‌ های یکسان با حق بیمه های متفاوت مثلا جلوگیری از فروش بیمه از سوی نمایندگی‌های بدون مجوز یا دست کاری کردن حق بیمه نامه در کارگزاری های مجوزدار.

مهم ترین مزیت استفاده از بلاکچین در بیمه در زمینه تشخیص تقلب های بیمه ای پایین آمدن حق بیمه نامه ها برای مشتریان است، موضوعی پنهان اما جدی در عمل!

بیشتر بخوانید: بلاکچین در بیمه چه کار می‌کند؟

 

گزارش  موردی: ETherisc

یکی از قدرتمندترین قابلیت های فناوری بلاک چین «قراردادهای هوشمند» است که توسط بلاکچین Etherium عرضه شده است. قراردادهای هوشمند، دارای منطق برنامه ریزی هستند که بدون نیاز به مداخله شخص ثالث و با پیش شرط های خود اجرا می شوند. این فناوری دارای قابلیت بالقوه ای در انجام خودکار فرایندهاست به طوری که  باعث کاهش هزینه ها در تمام انواع قراردادهای بیمه و مطالبه خسارت‌نامه های احتمالی می شود. شرکتی که در حال حاضر این پتانسیل را توسعه می دهد Etherisc است.

استارتاپ Etherisc یک شرکت اینشورتک مستقر در آلمان است که توانایی استفاده از blockchain Ethereum برای ایجاد برنامه های بیمه غیر متمرکز را دارد. این شرکت تا کنون، با ارائه اپلیکیشن Flight Delay Decentralized Application   توانایی استفاده از بلاک چین اتریوم را برای ایجاد برنامه های بیمه نشان داده است. آزمایش اولیه دپ در سپتامبر ۲۰۱۶ انجام شد و به شرکت کنندگان فرصت داد تا بیمه تاخیر پرواز را به مقصد کنفرانسی در سنگاپور به دست آورند.

اگر پرواز آن ها به تأخیر افتاده یا لغو شود، آن ها بر اساس شرایط بیمه نامه ای که خریده اند، غرامت لغو یا تاخیر پرواز را دریافت کنند. این نرم افزار هوشمندانه  یک API را با flightstats.com که احتمال لغو پرواز و احتمال تاخیر بر اساس داده های تاریخی را محاسبه  و چک و کنترل می کند و گزارش می دهد. با استفاده از این اطلاعات برای تعیین هزینه ای که باید به عنوان غرامت پرداخت شود و نیز حق بیمه مورد نظر را محاسبه می کند.

اگر پرواز به تعویق افتاد یا لغو شد، Flight Delay DApp مطلع می شود و به طور خودکار عملیات پرداخت را بدون هیچگونه تایید یا پردازش دستی انجام می دهد. با وجود این که این آزمون در مقیاس محدود بود، نتایج آزمایش به وضوح نشان دهنده یک کاربرد نوآورانه از بلاکچین به شمار می رود.

Read more: 3 Ways Blockchain Can Help Combat Fraud

سایر مطالب وبلاگ

اشتراک گذاری

https://plannet..ir/?p=5243